صفحه اصلی مقاله های بخش معدن گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

04 بهمن 1394 By In مقاله های معدن
این مورد را ارزیابی کنید
(4 رای‌ها)

گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

 

تهیه کننده : مرتضی میمندی

 

 

چکیده:

معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین ذخایر شناخته شده مس پرفیری در جهان می باشد که در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله 50 کیلومتری جنوب رفسنجان واقع شده است. بر طبق آمار موجود ذخیره آن با عیار 0.8 درصد (تا1%)مس به میزان 1200 میلیون تن می باشد و روزانه به طور متوسط حدود 44000 تن سنگ معدن وارد کارخانه ي پر عیار کنی می شود . در این مجتمع پس از استخراج سنگ معدن آن را خرد و نرم کرده و طی فرآیند فلوتاسیون جداسازی کانی های مس دار از گانگ (باطله) صورت می گیرد. پس از این مرحله ،جداسازی مولیبدن نیز طی فرآیند فلوتاسیون دیگری انجام می شود. کنسانتره ي مس فیلتر و خشک شده و سپس مراحل ذوب و پالایش روی آن انجام می شود و در نهایت مس کاتد با عیار 99.999 درصد به مفتول، اسلب و بیلت تبدیل می شود.

در فصل اول گزارش کارآموزی ذیل سعی شده است قسمت های مختلف کار خانه تغلیظ  که شامل  سنگ شکنی ، کارخانه تغلیظ قدیم ، کارخانه تغلیظ طرح توسعه ، عملیات فیلتراسیون و واحد ها و کارخانه های وابسته به تغلیظ سرچشمه  است بصورت خلاصه ارایه گردد. کارخانه تغلیظ نقش بسیار مهمی در میزان تولیدات این مجتمع دارد ،  مراحل مختلف پر عیار کردن خاک مس در کارخانه تغلیظ(محل کار آموزی) در ادامه فصل اول مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل بعدی هم شرح کارهای انجام شده در دوره کارآموزی که در واحد متالورژی، امور تغلیظ سپری شد، آورده شده است .

 

 

 

فرایند تولید مس در مجتمع مس سرچشمه

مقدمه :

معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین ذخایر شناخته شده مس پرفیری در جهان می باشد که در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله 50 کیلومتری جنوب رفسنجان واقع شده است.بر طبق آمار موجود ذخیره آن با عیار 0.8 درصد (تا1%)مس به میزان 1200 میلیون تن می باشد وروزانه به طور متوسط حدود 40000 تن سنگ معدن وارد کارخانه ی پر عیار کنی می شود .در این مجتمع پس از استخراج سنگ معدن آن را خرد و نرم کرده و طی فرایند فلوتاسیون جداسازی کانی های مس دار از گانگ (باطله)صورت می گیرد.پس از این مرحله ،جداسازی مولیبدن نیز طی فرایند فلوتاسیون دیگری انجام می شود.کنسانتره ی مس فیلتر و خشک شده وسپس مراحل ذوب و پالایش روی آن انجام می شود و در نهایت مس کاتد با عیار 99.999درصد به مفتول،اسلب و بیلت تبدیل می شود.

 

 

دوستان عزیز میتوانند فایل PDF گزارش آقای میمندی را از لینک زیر دریافت کنند.

1394/10/30

خواندن 1656 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 بهمن 1394 ساعت 23:13
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
صفحه اصلی مقاله های بخش معدن گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه