چاپ کردن این صفحه

بررسی آتشباری و مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه

04 بهمن 1394 By In مقاله های معدن
این مورد را ارزیابی کنید
(2 رای‌ها)

 

بررسی آتشباری و مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه

 

دانشجو: اکبر میرزائیان پور رنجبر

 

چکیده

دراین پروژه بررسی نحوه عملکرد مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه، پارامترهای موثر در انفجار و عوارض ناشی از آنها مورد بحث قرار می گیرد.

در فاز مطالعاتی، نخست وضعیت سنگ از نظر جنس آن و نوع آلترسیون مورد بررسی قرار گرفت. پس از این مرحله مواد منفجره صنعتی مورد استفاده در مجتمع مس سرچشمه در چهار مورد خاص به همراه چگونگی عملکرد هر کدام بررسی شد. همچنین طراحی پارامترهای فیزیکی چالها از قبیل burden و spacing به همراه تئوریهای مربوط به چگونگی تاثیر انرژی ماده منفجره، نحوه خردایش و الگوهای مختلف انفجار مورد مطالعه قرار گرفت. وضعیت حفاری و انفجار در معادن بزرگ کشور نیز در این پژوهش بررسی شده است. اما بخش اصلی و عمده پروژه بررسی پارامترهای مختلف انفجار و عوارض مربوط به آن می باشد. این عوارض به ترتیب شامل: خردشدگی، شکستگی های نامطلوب، پرتاب سنگ، لرزش زمین و انفجار هواست. عوامل ایجاد آنها، بدنه اصلی این پروژه را تشکیل می دهد.

در انتها نیز نتیجه گیریها و پیشنهادات مربوط به چگونگی استفاده از مواد منفجره و راههای کاهش عوارض سوء ناشی از انفجار ارائه گردیده است.

 

 

مقدمه

شرکت ملی مس ایران عهده دار امر اکتشاف و استخراج معادن مس ایران و تولید محصولات حاصل از سنگ معدن و فلز مس است. درحال حاضر عمده ترین تولیدکننده مس در ایران مجتمع مس سرچشمه ‌ایران می‌باشد. این مجتمع از بخش های زیر تشکیل شده‌است:

  1. معدن مس سرچشمه
  2. کارخانه تغلیظ
  3. کارخانه ذوب
  4. پالایشگاه
  5. کارخانجات ریخته گری پیوسته و نیمه پیوسته

الف- سنگ سولفیدی

ب- کنسانتره مس و مولبیدن

ج- مس بلیسترود

د- مس کاتد

هـ- اسلب، بیلت و مفتول

 

متن کامل پروژه پیوست شده است.

1394/11/03

خواندن 1362 دفعه آخرین ویرایش در یکشنبه, 04 بهمن 1394 ساعت 23:15
محمد

آخرین‌ها از محمد

برای ارسال نظر وارد سایت شوید