صفحه اصلی مقاله های بخش معدن

مقاله های معدن (39)

25 آبان 1395 By
30 ارديبهشت 1395 By

استخراج دریایی

این روش همانند روش استخراج لایه روبی می باشد با این تفاوت که در دریا بوده و عمق آب بسیار زیاد است و بیشتر برای استخراج شن و ماسه و استفاده می شود بر اساس نوع کانسار یا ماده معدنی و نحوه قرارگیری آن چهار نوع روش برای استخراج وجود دارد. در این روش کلیه تجهیزات بر روی کشتی نصب می گردد و مواد استجراج شده به داخل کشتی انتقال می یابد.

30 ارديبهشت 1395 By

کانسارهای پلاسری

 

برخی از کانی ها در مقابل هوازدگی پایدارند و در اثر هوازدگی سنگ ها و متلاشی شدن آنها، در توده خاک باقی مانده و یا توسط باران، رودخانه، باد یا امواج حمل، و درنقاطی دیگر ته نشست میگردند. چنین تمرکزهایی از کانی های آواری را پلاسر می گویند. طلا، مگنتیت، ایلمنیت، قلع، فلزات گروه پلاتین، کاسیتریت، کرومیت، روتیل،مونازیت، روتیل، ولفرامیت و الماس از جمله کانی هایی به شمار می روند که می توانندتشکیل پلاسر بدهند. کانسارهای پلاسر اصلیترین منابع تولید جهانی قلع، الماس،نیوبیم، زیرکن و تیتانیم به شمار می روند. مهم ترین خصوصیت کانیهای مذکور، مقاومت مکانیکی و شیمیایی و وزن مخصوص بالای آن ها می باشد.

میزان ذخیره و عیار کانسارهای پلاسر معمولاً پایین است، اما خصوصیاتی نظیر روش های استخراج کم هزینه و آسان، روش های فراوری ساده و عدم نیاز به خردکردن ماده معدنی سبب می گردد تا این ذخایر از ارزش اقتصادی مناسبی برخوردار باشند. این کانسارها اکثراً در سنوزوئیک تشکیل شده اند. پلاسرها به انواع زیر تقسیم می شوند:

 الف) پلاسرهای آبرفتی یا رودخانه ای

ب) پلاسرهای بومی یا بازماندی

ج) پلاسرهای ساحلی

د) پلاسرهای دامنه ای یا دلوویال

د) پلاسرهای واریزه ای یا کوه رفتی

ه) پلاسرهای یخچالی

و) پلاسرهای بادرفتیکانسارهای پلاسری

26 اسفند 1394 By

کلیات کانه آرایی

گرداورنده: مجید جمالی

 

سنگ استخراجي از معادن ممكن است به علت تفاوت در خواص فيزيكي- شيميايي كانه هاي منگنزدار و باطله ها، نياز به كانه آرايي و افزايش كيفيت داشته باشد. بدين منظور، روش‌هاي مختلفي اعم از سنگجوري، شست‌وشو، خردايش، انواع روش‌هاي پرعيارسازي ثقلي، روش‌هاي جدايش مغناطيسي، فلوتاسيون، روش‌هاي حرارتي، روش‌هاي آرايش شيميايي(هيدرومتالورژي) وحتي بيوشيميايي در پرعيار سازي سنگ هاي منگنز كاربرد خواهد داشت. همچنين كلسيناسيون نيز در پرعيار سازي سنگهاي كربناته منگنز كاربرد دارد. مواد ريزدانه‌تر كم عيار، توسط فلوتاسيون پر عيار مي‌شوند و روش‌هاي هيدرومتالورژي نيز در مواردي كه منگنز همراه ديگر فلزات وجود دارد، مورد استفاده قرار مي گيرند.به دليل تنوع و پيچيدگي ساختار كانسارهاي منگنز، ناخالصي‌هاي همراه منگنز از نظر تعداد زياد و از نظر خواص متفاوت و متغير هستند.

 

عزیزان برای استفاده از متن کامل مقالات میتوانند به مدیر گروه معدن و یا به انجمن علمی معدن مراجعه کنند.

1394/12/19

صفحه1 از10
صفحه اصلی مقاله های بخش معدن