صفحه اصلی مقاله های بخش معدن موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: اسفند 1392
19 اسفند 1392 In مقاله های معدن

سعیده عسکرزاده                                                       19/12/92

فيروزه ايرانى گرانبهاترين و زيباترين فيروزه جهان است

فيروزه معدن 2500 ساله نيشابور ،گرانبهاترين و زيباترين فيروزه جهان است.

به گزارش روابط عمومى سازمان زمين شناسى کشور، محمد شهسوارى عضو ستاد سياست‌گذارى امور معدنى سنگ‌هاى قيمتى وزارت صنايع و معادن با بيان اين مطلب افزود :‌سابقه استخراج و کاربرد فيروزه در ايران به هفت‌هزار سال پيش برمى‌گردد که وجود يک مجسمه فيروزه‌اى از گوساله که عمرى بيش از هفت‌هزار سال دارد و در موزه لوور پاريس نگهدارى مى‌شود قدمت استخراج و فرآورى اين ماده معدنى باارزش را در ايران نشان مى‌دهد.

او گفت: در دنيا بهترين و باکيفيت‌ترين نوع فيروزه را با نام Persian Quality ( فيروزه ايرانى ) مى‌شناسند و ميزان مرغوبيت فيروزه‌هاى جهان را با فيروزه‌ ايرانى مى سنجند.
شهسوارى خاطر نشان کرد: عدم توجه و حمايت از فيروزه ايرانى سبب شده تا اين فيروزه جايگاه اصلى خود را از دست بدهد و فيروزه هاى‌ آمريکا،‌مصر و شيميايى به صورت قاچاق وارد کشور شود و پس از تراش توسط فيروزه‌تراشان مشهد به نام فيروزه ايرانى در دنيا به فروش برسد و بازار مشهد که محلى براى عرضه فيروزه نيشابور است به محلى تبديل شود تا فيروزه‌هاى ديگر کشور‌ها را با نام فيروزه نيشابور به مشتريان عرضه کند.

او خاطرنشان کرد : وفور فيروزه‌هاى آمريکايى در بازار مشهد باعث شده تا مشتريان در خصوص فيروزه ايرانى ترديد داشته باشند و اين سنگ قيمتى که يکى از نمادهاى کشور است و نام ايران را در بسيارى از نقاط جهان زنده کرده است به فراموشى سپرده شود.

شهسوارى افزود : توجه به سنگ‌هاى قيمتى و نيمه‌قيمتى کشور اشتغال فراوانى را به دنبال خواهد داشت لذا عدم سرمايه‌گذارى مناسب در اين خصوص فرصت‌هاى کسب درآمد و اشتغال را از اين صنعت سلب نموده است.

او ابراز اميدوارى کرد تا با جلوگيرى از ورود فيروزه‌هاى آمريکايى و غيرايرانى به کشور و هم‌چنين تبليغات گسترده‌ در داخل کشور و خارج ،فيروزه ايران به جايگاه واقعى خود در جهان باز‌گردد

 

صفحه اصلی مقاله های بخش معدن موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: اسفند 1392