صفحه اصلی مقاله های بخش معدن موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: دی 1394
05 بهمن 1394 In مقاله های معدن

نحوه تشکیل مواد اولیه سیمان و مینرالوژی

 

تهیه و تنظیم: محسن بخشنده

 

 

کلمه Cement يعني چسب و منظور از سيمان در مصالح ساختماني چسبي است كه در اثر تركيب با آب سيمان قادر به چسباندن ذرات شن و ماسه (سنگدانه) است و پس از سفت و سخت شدن، در آب حل نمي شود. بهمين خاطر به اين سيمان، سيمان هيدروليك گفته مي شود و اساسا از اكسيد كلسيم تشكيل شده است و اين اكسيد با اكسيدهاي سليسيم، آلومينيوم و آهن تركيب مي شود و تركيبات مينرالي يا فازهايي با خاصيت سيماني را بوجود مي آورد

استفاده از خوراک کوره با کیفیت مطلوب موجب افزایش پایداری سیستم ضخت و کاهش مصرف انرژی حرارتی در این بخش می‌شود. تأمین چنین خوراکی مستلزم استقرار سیستم کنترل خودکار و پویا متشکل از نیروی انسانی متخصص و تجهیزات مختلف به همراه ثبت نتایج اندازه‌گیری‌ها و مشاهدات عینی در قالب سیستم ممیزی مواد می‌باشد. در این مقاله ضمن تشریح بخش‌های مختلف مورد نیاز از جهت استقرار سیستم ممیزی مواد و چگونگی ارتباط بخش‌ها و گردش‌ کار بین آنها، تفکر و روح مسلط بر آن با ارائه نمونه‌ای کاربردی از نحوه اجرا و پیاده‌سازی عملی سیستم و نتایج بسیار مطلوب حاصله بیان می‌شود

مواد اولیه سیمان

مواد اوليه سيمان پرتلند اصولا متشكل از سنگ آهك(Lime stone  ) يا برخي مواد حاوي آهك نظير مارل (Marl) (Aluvium) آلوويم  ، (Chalk) سنگ آهك نرم،(Shells) شل ها  ،  همچنين خاك رس (Clay ) ، (Shale) شيل ، و يا ديگر مواد رسي نظير خاكسترها و روباره (Argillaceous) هستند .

تركيب مواد اوليه و نسبت اختلاط آنها با هم بايد آنچنان باشد كه تركيباتي نظير اكسيد كلسيم، سيليس، آلومين و اكسيد آهن در محدوده معيني باشند و ساير اجزاء تشكيل دهنده نظير اكسيد منيزيم و قليايي از حدود معيني كمتر باشند. وجود اين محدوديت ها باعث مي شود علاوه بر استفاده از مواد اوليه اصلي، ضرورتا از برخي مواد تصحيح كننده نظير سنگ آهك خالص، ماسه سنگ و يا سنگ آهن نيز استفاده شود.

 

عزیزان برای استفاده از متن کامل مقالات میتوانند به مدیر گروه معدن و یا به انجمن علمی معدن مراجعه کنند.

1394/11/04

04 بهمن 1394 In مقاله های معدن

بررسی کارآئی مدار خردایش کارخانه پرعيارکنی تغلیظ2 مجتمع مس سرچشمه

 

مؤلف: وحیدجعفری

 

چکيده:

بخش عمده مصرف انرژي در کارخانه‌هاي فرآوري، در بخش آسياکني مصرف مي شود. همواره سعي بر اين است که با ارائه تجهيزات و روشهاي جديد انرژي مصرفي کاهش يابد. دراکثرموارد بعد از نصب دستگاه هاي خردايش، بدليل تعدد عوامل درگير، پيچيدگي ذاتي عمليات و مطلوب نبودن طرح اوليه، کارآئي مدار کمتر از مقدار پيش‌بيني شده بدست مي آيد. در اين پژوهش کارآئي‌آسياها و همچنين دستگاهاي ‌جدايش نصب شده در کارخانه تغليظ 2 مجتمع مس سرچشمه مورد بررسي قرارگرفت. با ساخت نمونهگير جريان خروجي آسياي نيمه خود شکن (آسنيخ) و ايجاد محل هاي مناسب براي نمونه گيري از جريان خروجي آسنيخ و آسياي گلوله اي از مدار خردايش نمونه تهيه شد و نتايج حاصل از نمونه گيري از مدار با مقادير طراحي دستگاه ها مقايسه شد. کارآئي آسياي گلوله‌اي با استفاده از روش مقايسه انديس کار آزمايشگاهي و عملياتي  5/75 درصد بدست آمد. 5/50 درصد از محصول نهايي (ذرات کوچکتر از 75 ميکرون) در آسنيخ و4/48 در صد در آسياي گلوله اي توليد مي شوند.

با توجه به اين که از معادله باند نمي توان براي محاسبه مقدار انرژي لازم براي خردايش سنگ معدن در آسنيخ‌ها استفاده کرد، لذا آسيايي آزمايشگاهي براي تعيين شاخص توان در آسيا‌هاي نيمه‌خودشکن طراحي و ساخته شد. جهت کاليبراسيون آسيا نمونه گيري از مدار خردايش انجام گرفت که حاصل آن ارائه مدلي تجربي براي توان مصرفي آسنيخ ها برحسب عوامل متغير عملياتي و شاخص توان اندازه‌گيري شده بود.

يکي از اجزاء مهم در آسنيخ ها شبکه هاي نصب شده در خروجي آنها مي باشد. شبکه ها بشدت بر‌روي مقدار بار درگردش و پرشدگي آسيا تاثير مي گذارد. لذا در طول مدت پژوهش روند تغيير ضخامت و همچنين مقدار سطح باز شبکه ها پي‌گيري شد که نتايج قابل توجهي نيز دربر داشت. براساس نتايج بدست آمده طول عمر مفيد يک سري شبکه در داخل آسنيخ، 5100 ساعت بدست آمد.

 

متن کامل پروژه در اختیار استاد نقیب زاده قرار گرفته است و عزیزانی که تمایل به دریافت دارند، میتوانند به استاد مراجعه کنند.

1394/11/03

04 بهمن 1394 In مقاله های معدن

 

بررسی آتشباری و مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه

 

دانشجو: اکبر میرزائیان پور رنجبر

 

چکیده

دراین پروژه بررسی نحوه عملکرد مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه، پارامترهای موثر در انفجار و عوارض ناشی از آنها مورد بحث قرار می گیرد.

در فاز مطالعاتی، نخست وضعیت سنگ از نظر جنس آن و نوع آلترسیون مورد بررسی قرار گرفت. پس از این مرحله مواد منفجره صنعتی مورد استفاده در مجتمع مس سرچشمه در چهار مورد خاص به همراه چگونگی عملکرد هر کدام بررسی شد. همچنین طراحی پارامترهای فیزیکی چالها از قبیل burden و spacing به همراه تئوریهای مربوط به چگونگی تاثیر انرژی ماده منفجره، نحوه خردایش و الگوهای مختلف انفجار مورد مطالعه قرار گرفت. وضعیت حفاری و انفجار در معادن بزرگ کشور نیز در این پژوهش بررسی شده است. اما بخش اصلی و عمده پروژه بررسی پارامترهای مختلف انفجار و عوارض مربوط به آن می باشد. این عوارض به ترتیب شامل: خردشدگی، شکستگی های نامطلوب، پرتاب سنگ، لرزش زمین و انفجار هواست. عوامل ایجاد آنها، بدنه اصلی این پروژه را تشکیل می دهد.

در انتها نیز نتیجه گیریها و پیشنهادات مربوط به چگونگی استفاده از مواد منفجره و راههای کاهش عوارض سوء ناشی از انفجار ارائه گردیده است.

 

 

مقدمه

شرکت ملی مس ایران عهده دار امر اکتشاف و استخراج معادن مس ایران و تولید محصولات حاصل از سنگ معدن و فلز مس است. درحال حاضر عمده ترین تولیدکننده مس در ایران مجتمع مس سرچشمه ‌ایران می‌باشد. این مجتمع از بخش های زیر تشکیل شده‌است:

  1. معدن مس سرچشمه
  2. کارخانه تغلیظ
  3. کارخانه ذوب
  4. پالایشگاه
  5. کارخانجات ریخته گری پیوسته و نیمه پیوسته

الف- سنگ سولفیدی

ب- کنسانتره مس و مولبیدن

ج- مس بلیسترود

د- مس کاتد

هـ- اسلب، بیلت و مفتول

 

متن کامل پروژه پیوست شده است.

1394/11/03

04 بهمن 1394 In مقاله های معدن

گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

 

تهیه کننده : مرتضی میمندی

 

 

چکیده:

معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین ذخایر شناخته شده مس پرفیری در جهان می باشد که در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله 50 کیلومتری جنوب رفسنجان واقع شده است. بر طبق آمار موجود ذخیره آن با عیار 0.8 درصد (تا1%)مس به میزان 1200 میلیون تن می باشد و روزانه به طور متوسط حدود 44000 تن سنگ معدن وارد کارخانه ي پر عیار کنی می شود . در این مجتمع پس از استخراج سنگ معدن آن را خرد و نرم کرده و طی فرآیند فلوتاسیون جداسازی کانی های مس دار از گانگ (باطله) صورت می گیرد. پس از این مرحله ،جداسازی مولیبدن نیز طی فرآیند فلوتاسیون دیگری انجام می شود. کنسانتره ي مس فیلتر و خشک شده و سپس مراحل ذوب و پالایش روی آن انجام می شود و در نهایت مس کاتد با عیار 99.999 درصد به مفتول، اسلب و بیلت تبدیل می شود.

در فصل اول گزارش کارآموزی ذیل سعی شده است قسمت های مختلف کار خانه تغلیظ  که شامل  سنگ شکنی ، کارخانه تغلیظ قدیم ، کارخانه تغلیظ طرح توسعه ، عملیات فیلتراسیون و واحد ها و کارخانه های وابسته به تغلیظ سرچشمه  است بصورت خلاصه ارایه گردد. کارخانه تغلیظ نقش بسیار مهمی در میزان تولیدات این مجتمع دارد ،  مراحل مختلف پر عیار کردن خاک مس در کارخانه تغلیظ(محل کار آموزی) در ادامه فصل اول مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل بعدی هم شرح کارهای انجام شده در دوره کارآموزی که در واحد متالورژی، امور تغلیظ سپری شد، آورده شده است .

 

 

 

فرایند تولید مس در مجتمع مس سرچشمه

مقدمه :

معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین ذخایر شناخته شده مس پرفیری در جهان می باشد که در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله 50 کیلومتری جنوب رفسنجان واقع شده است.بر طبق آمار موجود ذخیره آن با عیار 0.8 درصد (تا1%)مس به میزان 1200 میلیون تن می باشد وروزانه به طور متوسط حدود 40000 تن سنگ معدن وارد کارخانه ی پر عیار کنی می شود .در این مجتمع پس از استخراج سنگ معدن آن را خرد و نرم کرده و طی فرایند فلوتاسیون جداسازی کانی های مس دار از گانگ (باطله)صورت می گیرد.پس از این مرحله ،جداسازی مولیبدن نیز طی فرایند فلوتاسیون دیگری انجام می شود.کنسانتره ی مس فیلتر و خشک شده وسپس مراحل ذوب و پالایش روی آن انجام می شود و در نهایت مس کاتد با عیار 99.999درصد به مفتول،اسلب و بیلت تبدیل می شود.

 

 

دوستان عزیز میتوانند فایل PDF گزارش آقای میمندی را از لینک زیر دریافت کنند.

1394/10/30

صفحه اصلی مقاله های بخش معدن موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: دی 1394