صفحه اصلی مقاله های بخش معدن موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: ارديبهشت 1395
30 ارديبهشت 1395 In مقاله های معدن

کانسارهای پلاسری

 

برخی از کانی ها در مقابل هوازدگی پایدارند و در اثر هوازدگی سنگ ها و متلاشی شدن آنها، در توده خاک باقی مانده و یا توسط باران، رودخانه، باد یا امواج حمل، و درنقاطی دیگر ته نشست میگردند. چنین تمرکزهایی از کانی های آواری را پلاسر می گویند. طلا، مگنتیت، ایلمنیت، قلع، فلزات گروه پلاتین، کاسیتریت، کرومیت، روتیل،مونازیت، روتیل، ولفرامیت و الماس از جمله کانی هایی به شمار می روند که می توانندتشکیل پلاسر بدهند. کانسارهای پلاسر اصلیترین منابع تولید جهانی قلع، الماس،نیوبیم، زیرکن و تیتانیم به شمار می روند. مهم ترین خصوصیت کانیهای مذکور، مقاومت مکانیکی و شیمیایی و وزن مخصوص بالای آن ها می باشد.

میزان ذخیره و عیار کانسارهای پلاسر معمولاً پایین است، اما خصوصیاتی نظیر روش های استخراج کم هزینه و آسان، روش های فراوری ساده و عدم نیاز به خردکردن ماده معدنی سبب می گردد تا این ذخایر از ارزش اقتصادی مناسبی برخوردار باشند. این کانسارها اکثراً در سنوزوئیک تشکیل شده اند. پلاسرها به انواع زیر تقسیم می شوند:

 الف) پلاسرهای آبرفتی یا رودخانه ای

ب) پلاسرهای بومی یا بازماندی

ج) پلاسرهای ساحلی

د) پلاسرهای دامنه ای یا دلوویال

د) پلاسرهای واریزه ای یا کوه رفتی

ه) پلاسرهای یخچالی

و) پلاسرهای بادرفتیکانسارهای پلاسری

30 ارديبهشت 1395 In مقاله های معدن

استخراج دریایی

این روش همانند روش استخراج لایه روبی می باشد با این تفاوت که در دریا بوده و عمق آب بسیار زیاد است و بیشتر برای استخراج شن و ماسه و استفاده می شود بر اساس نوع کانسار یا ماده معدنی و نحوه قرارگیری آن چهار نوع روش برای استخراج وجود دارد. در این روش کلیه تجهیزات بر روی کشتی نصب می گردد و مواد استجراج شده به داخل کشتی انتقال می یابد.

صفحه اصلی مقاله های بخش معدن موارد پالایش شده بر اساس تاریخ: ارديبهشت 1395