پوریا غیاثی نیا

پوریا غیاثی نیا


به مناسبت هفته و روز جهانی حسابدار، همایشی تحت همین عنوان توسط گروه حسابداری موسسه آموزش عالی علامه جعفری رفسنجان و با حضور دو میهمان ویژه برگزار گردید.
در این همایش که جمعی از دانشجویان، مسئولین و اساتید دانشگاهها، دکتر ارسلان معاون سیاسی اجتماعی فرماندار رفسنجان و محمد سلمانی معاون امور مالیاتی استان کرمان حضور داشتند آقایان امرالله عابدی مدیر کل محترم امور مالیاتی استان کرمان و دکتر جمشید اسکندری (عضو هیات علمی دانشگاه، مولف کتب متعدد در رشته حسابداری و یکی از برجسته ترین چهره های حسابداری ایران) به عنوان سخنرانان ویژه این همایش حضور داشتند.
در ابتدای این همایش آقای امراالله عابدی ضمن اشاره به اهمیت نقش حسابداران در شرکتهای تجاری، به ایراد سخنرانی در حوزه حسابداری مالیاتی پرداخته و به سوالات حضار در این حوزه پاسخ دادند.
سپس آقای جمشید اسکندری در خصوص مباحث تخصصی حسابداری سخنرانی نموده و به سوالات اساتید و دانشجویان در خصوص مسایل روز حسابداری پاسخ دادند.
در پایان مراسم ضمن اهدای لوح سپاس و تندیس همایش، از سخنرانان ویژه مراسم تقدیر به عمل آمد.
همچنین آقای محمد اسدی بعنوان سرپرست موسسه و آقای پوریا غیاثی نیا بعنوان مدیرگروه حسابداری موسسه، ضمن اهدای لوح یادبود از اساتید گروه حسابداری تجلیل بعمل آوردند.

 

شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 23:23

فرا رسیدن هفته حسابدار

جوامع حرفه‌ای ایران به دنبال اعلام IFAC، تاریخ 14 تا 21 آذرماه هرسال را هفته حسابداری و 15 آذر را به عنوان روز حسابدار، در ایران اعلام کردند. در پی آن، هر سال برنامه‌های ویژه‌ای برای گرامیداشت هفته حسابداری در ایران برگزار می‌شود.

IFAC در سال 1977 در پی نیاز به ایجاد یک تشکل حرفه‌ای جهانی حسابداران و به دنبال تشکیل کمیته بین‌المللی حسابداری (IASC) در سال 1973، تشکیل شد. اکنون 159 انجمن حرفه‌ای حسابداری از 124 کشور جهان که بیش از 5/2‌میلیون حسابدار شاغل در حسابرسی مستقل، آموزش، خدمات دولتی، امور مالی بنگاه‌ها و غیره را پوشش می‌دهند، عضو IFAC هستند. اعضای IFAC بر سه گروهند: پیوسته یا Fellow، عضو شورای عالی IFAC با حق رای؛ وابسته یا Associate، عضو بدون حق رای یا ناظر در شورای عالی IFAC؛ و همبسته یا Affiliate، عضو در مراحل اولیه پیوستن به IFAC. هفته جهانی حسابداری، فرصتی است برای اعضای IFAC تا ارزش‌های حرفه را از دیدگاه نقش حرفه در چرخه اقتصادی کشور، بنگاه‌های اقتصادی، دولت و انواع خدمات قابل ارائه به عموم از طریق نشر اعلامیه‌ها و پوسترها، برگزاری مراسم تجلیل از حسابداران برتر و برگزاری این گونه مراسم در بنگاه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی، بهتر معرفی کنند.

جامعه حسابداران رسمی ایران و انجمن حسابداران خبره ایران که هر دو، عضو پیوسته IFAC هستند، به منظور شناساندن فعالیت‌های اعضا در توسعه سازمان‌ها و بالابردن سطح آگاهی عمومی از نقش باارزش حسابداران حرفه‌ای که در نهايت به توسعه اقتصادی و پیشرفت جهانی می‌انجامد،  امید آن که دانشگا‌ه‌ها، بنگاه‌های اقتصادی دولتی و خصوصی و دیگر نهادها در طول اين هفته (14 تا 21 آذر ) با برگزاری سمینار و یادآوري روز حسابدار به منظور تجلیل از برترین حسابدار زیرمجموعه خود، این هفته را پاس بدارند.

۱۵ آذر ماه نيز روز حسابدار انتخاب شده است.

 

شنبه, 07 آذر 1394 ساعت 23:17

پول شویی الکترونیک

همانطور که می دانید پول‌شویی یعنی مشروع جلوه‎دادن پول‌هایی که از راه‎های غیرقانونی و نامشروع به‎دست می‌آیند با استفاده از روش‌هایی که باعث پنهان شدن منشاء غیر قانونی آن پول‌ها می‌شوند.

با گسترش دامنه استفاده از بستر اینترنت برای ارائه خدمات الکترونیک جرایم مالی و بانکی هم به سمت الکترونیک شدن پیش رفت. در این گزارش شما را با یکی از جدید ترین اشکال جرایم الکترونیک یاهمان پول شویی الکترونیک آشنا می کنیم.

ظهور بانکداری الکترونیک پدیده مبارکی بود که دارای مزایا و محاسن فراوانی نسبت به شیوه های قدیمی تر بانکداری بود، به نحوی که در زمان، انرژی و سرمایه های مردم و بانک به شکل چشم گیری صرفه جویی می کرد این پدیده جدیدحتی موجبات خوشحالی بزهکاران را فراهم آورد به شکلی که این فناوری جدید چنان برای پول‎ شویان شگفت‎انگیز بوده که آن را ساحل نجات و بهشت خود نامیده‎اند؛

مجرمان و پیشروان پول شویی از بستر بانکداری الکترونیک به شیوه های گوناگون برای مشروع نشان دادن پول های کثیف خود استفاده می کنند.

یکی از مهم‎ترین ابزارهایی که در پول و بانکداری الکترونیک برای اجرای صحیح امور و بالابردن ضریب اطمینان کارکردها به کار می‎روند، فناوری رمزنگاری و امضای دیجیتال می‎باشد. به طور خلاصه، کارکرد فناوری رمزنگاری این است که محتوا را به شکلی نامفهوم و غیرقابل درک تبدیل می‎کند و برای اینکه به حالت اولیه برگردد، لازم است فرایند رمزگشایی (Decryption) اجرا شود که بدیهی است فقط سازنده و واگذارنده این فناوری و ارسال‎کننده و دریافت‎کننده محتوا توانایی انجام آن را دارند.
با توجه به این توضیحات مشخص می‎شود که اگر پول الکترونیک رمزنگاری شود، دیگر محتوای آن نامفهوم خواهد شد و تنها دریافت‎کننده آن که مشخص نیست در کدام نقطه از جهان قرار دارد، می‎تواند با اجرای برنامه رمزگشای مربوطه از آن آگاهی یابد. به این ترتیب، چنان سطحی از محرمانه ماندن (Confidentiality) و ناشناس ماندن (Anonymity) برای این مبادلات فراهم می‎شود که هر کس می‎تواند از هر جای دنیا مبلغ مورد نظر خود را به نقطه‎ای دیگر ارسال کند، بی‎آنکه کسی از محتوای آن آگاهی یابد.

برخی مجرمان از این بستر برای انجام اعمال خلاف خود استفاده می کنند.

بی‎تردید این مساله همانند دیگر مسایل لاینحل تلقی نمی‎شود، اما مسلماً حل آن با چالش‎های بسیاری همراه خواهد  به ویژه آنکه اگر جرایم سازمان‌یافته در عرصه فراملی و پول و بانکداری الکترونیک آن لاین مدنظر قرار گیرند که بدیهی است این رویکرد راه حل‎های بین‎المللی هم می‎طلبد، آن هم راه حل‎هایی که باید برای ملاحظات بعضاً مهمی که در فوق اشاره شد، پاسخ‎های متحد‎الشکلی ارائه دهند. بی‎تردید تمامی کشورها در نحوه استفاده از فناوری رمزنگاری رویه متحدالشکلی ندارند. به عنوان مثال، در ایالات متحده استفاده از فناوری رمزنگاری پیشرفته PGP منوط به ارائه کلید رمزگشای آن به پلیس FBI می‎باشد، در حالی که مجریان قانون اروپایی با محدودیت‎های بیشتری مواجهند. همچنین، نگاه آنها به مساله رعایت حریم خصوصی کاربران شبکه‎ای یا به عبارت بهتر مشتریان بانکی شبکه‎ای یکسان نیست و از همه مهم‎تر اینکه تمامی کشورها در برخورد با جرایم سازمان‎یافته به یک اندازه تلاش نمی‎کنند، تا چه رسد به اینکه تن به وضع یک سری مقررات دهند که تجارت الکترونیک سودآور آنها را با تهدید مواجه می‎سازد. بنابراین، همان طور که ملاحظه می‎شود، حل تمامی این معضلات به یک اجماع بین‎المللی نیازمند است.
در پایان باید گفت، با وجود تمام نارسایی‎هایی که در باب مبارزه با پول‎شویی الکترونیکی برشمردیم، از آنجا که از لحاظ ماهیت همانند دیگر سوء استفاده‎هایی است که از فضای تبادل اطلاعات به عمل می‎آید، می‎توان راهکارهایی را که حداقل در راستای پیشگیری وضعی از این جرایم اعمال می‎شود را در اینجا نیز به کار برد؛ . به هر حال، شبکه‎های اطلاع‎رسانی رایانه‎ای به عنوان واسط ما با فضای تبادل اطلاعات در این فرایند نقش بسیار مهمی به عهده دارند. به عنوان مثال، چنانچه ارائه‎دهنده خدمات مرکز داده‎ای (Data Center) به بانکداری الکترونیک بپردازد، باید آن را موظف کرد علاوه بر مقررات کلی، مقررات خاص مربوط به بانکداری الکترونیک را که مسلماً با نظر مقامات ذی‎صلاح سیاسی، اقتصادی و فناوری اطلاعات و ارتباطات مقرر شده و شاید در قالب یک قانون خاص هم به تصویب رسیده باشد، به اجرا گذارد.
چنانچه به مسائلی که در فوق بیان شد جامه عمل پوشانیده شود، می‎توان ادعا کرد که مبارزه با پول‎شویی الکترونیکی، حتی از پول‎شویی سنتی هم آسان‎تر خواهد بود. چرا که در اینجا لازم نیست پرسنل ارگان‎های مختلف از چندین کشور به خدمت گرفته شوند تا در مراحل سه‎گانه پول‎شویی سنتی اختلال ایجاد کنند، بلکه با یک هماهنگی بین‎المللی و تدوین یک سری برنامه‎های رایانه‎ای که بر مبنای سیاست‎گذاری‎های اصولی طرح‎ریزی شده‎اند، به خوبی می‎توان از عهده پیشگیری از پول‎شویی الکترونیکی برآمد.

به نقل از: بانکی
 

پنج شنبه, 28 آبان 1394 ساعت 01:32

۴ گام برای رسیدن به استقلال مالی

استقلال مالی رویایی است که بسیاری از آدم‌ها آرزوی رسیدن به آن را دارند. این ایده ‌که بتوانید خودتان درآمد کسب کنید کاری است که ارزش پی‌گیری دارد، و خوشبختانه اگر کارآفرین باشید، به خودی خود یک گام از بقیه‌ی آدم‌های دنیا پیش هستید.  ولی از طرفی، اگر درحال‌حاضر منبع درآمد خود را یافته‌اید، به معنی آن‌ نیست که این وضعیت همیشه پایدار و بی‌تغییر خواهد ماند.

 

financial_freedom1.jpg

چه یک‌ کارآفرینِ مشتاق باشید که فعلا برای شخص دیگری کار می‌کند، چه صاحب کسب‌وکاری جاافتاده، این‌ها گام‌هایی هستند که می‌توانید برای حفظ و نگهداری استقلال مالی‌تان بردارید:

 

۱. درآمدتان را بیمه کنید

هیچ چیز مثل از دست دادن توانایی امرارمعاش‌تان‌ نمی‌تواند در برنامه‌ی حفظ استقلال مالی شما اختلال ایجاد کند. پس مهم است که در مقابل معلولیت‌های ناگهانی یا بیماری‌های وخیمی که ممکن است شما را از کار بیندازد، از خودتان محافظت کنید.

شما برای بیمه‌ی عمر، ماشین، خانه و سلامت، وقت می‌گذارید و تلاش می‌کنید، پس معقولانه است که بیمه‌ی درآمدتان هم باید در این فهرست جایی داشته باشد.

بیمه‌ی حفاظت از درآمد یا، اگر در شرکت خودتان مشغول فعالیت هستید، بیمه‌ی هزینه‌های کسب‌وکار، استقلال مالی شما را کماکان تضمین خواهد کرد، حتا اگر به لحاظ جسمی قادر به کارکردن نباشید.

اگر برای شخص دیگری به صورت پاره‌وقت کار می‌کنید و از سویی هم فعالیت خودتان را اداره می‌کنید، درمورد بیمه‌ی درآمد تحقیق کنید و با یک متخصص صحبت کنید تا به شما در زمینه‌ی انتخاب بهترین گزینه کمک کند.

 

۲. رقبای‌تان را بشناسید

یکی از بزرگ‌ترین قوانین کسب‌وکار تمام دوران، قانونی است که بسیاری از صاحبان کسب‌وکارهای کوچک موفق به اجرای آن نمی‌شوند. برای این‌که بتوانید پیوسته خدماتی را که مشتریان‌تان می‌خواهند ارائه دهید شناخت رقبای‌تان امری ضروری است.

مهم است که در این بازی همیشه یک گام جلوتر باشید، پس منتظر نباشید به طور اتفاقی به آن‌چه رقبای‌تان انجام می‌دهند برسید، بلکه فعالانه از طریق تبلیغات وب‌گاه‌ها و رسانه‌های اجتماعی‌شان با فعالیت‌های آنها همگام شوید.

وقتی بدانید با چه چیزی باید رودررو شوید، جهت فکرکردن به راه‌هایی برای رقابت و ارائه‌ی محصولی منحصربه‌فرد مشکلی نخواهید داشت.

 

۳. از وابستگی به یک مکان خاص اجتناب کنید

نوبت به اداره‌ی کسب‌وکار خودتان که می‌رسد، همیشه به دنبال راه‌هایی برای سیار کردن خدمات‌تان باشید.

وابسته بودن به یک مکان فیزیکی، جلوی رشد و توسعه‌ی توانایی‌های‌تان را می‌گیرد؛ اقتصاد مدام در حال رونق و رکود است و گاهی بعضی مکان‌های جغرافیایی خاص برای اداره‌ی یک شرکت از بعضی دیگر بهتر هستند.

بعضی‌وقت‌ها تمام کاری که برای نجات یک کسب‌وکار بیمار باید انجام داد بازاریابی در منطقه‌ای است که بالاترین تقاضا را برای خدمات شما دارد.

با داشتن اختیار نقل مکان به بازاری که در حال شکوفایی است، می‌توانید به حفظ توانایی‌تان در کسب درآمد کمک کنید.

 

۴. یک برنامه‌ی پشتیبان(دوم) داشته‌باشید

همیشه با حالتی خوش‌بینانه زندگی کنید، ولی در عین حال، برای روزی که شاید اوضاع بهم بریزد هم برنامه‌ای‌ داشته باشید. اگر می‌خواهید همچنان به کسب منبع درآمدی مستقل ادامه دهید، بسیار ضروری است که برای کسب‌وکارتان برنامه‌ی پشتیبان داشته باشید.

شما پیش‌تر یک‌بار شرکتی را به راه انداخته‌اید، پس اگر کار به راه‌اندازی مجدد بکشد، دوباره به‌راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید. راه‌اش این است که منابع را، پیش از ضرورت، برای انجام این کار آماده کرده باشید.

از این طریق و با داشتن تمهیداتی درمورد آن‌چه می‌خواهید ارائه دهید و فهرستی از تماس هایی که می‌توانید با آنها تشکیل شبکه بدهید، می‌توانید در شرف یک شروع آرام‌تر قرار بگیرید تا این‌که اصلا آمادگی نداشته باشید.

اداره‌ی یک شرکت راهی بسیار خوب برای رسیدن به استقلال مالی است، و برای آن‌که این احساس آزادی را به یک واقعیت همیشگی تبدیل کنید، لازم است هر قدمی که می‌توانید برای کنترل رویدادهای آتی بردارید.

با بیمه‌کردن درآمدتان، شناخت رقبای‌تان، ساختن یک برنامه‌ی سیار کسب‌وکار و داشتن انتخاب‌های کسب‌وکار جایگزین، از شانس زیادی برای داشتن یک زندگی مالامال از امنیت، آزادی، و استقلال مالی برخوردار خواهید شد.

 

 نویسنده:آرلِنه چندلر