محمد

محمد

نشانی وبگاه: http://828828@mihanmail.ir

 

بررسی آتشباری و مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه

 

دانشجو: اکبر میرزائیان پور رنجبر

 

چکیده

دراین پروژه بررسی نحوه عملکرد مواد منفجره مصرفی در معدن مس سرچشمه، پارامترهای موثر در انفجار و عوارض ناشی از آنها مورد بحث قرار می گیرد.

در فاز مطالعاتی، نخست وضعیت سنگ از نظر جنس آن و نوع آلترسیون مورد بررسی قرار گرفت. پس از این مرحله مواد منفجره صنعتی مورد استفاده در مجتمع مس سرچشمه در چهار مورد خاص به همراه چگونگی عملکرد هر کدام بررسی شد. همچنین طراحی پارامترهای فیزیکی چالها از قبیل burden و spacing به همراه تئوریهای مربوط به چگونگی تاثیر انرژی ماده منفجره، نحوه خردایش و الگوهای مختلف انفجار مورد مطالعه قرار گرفت. وضعیت حفاری و انفجار در معادن بزرگ کشور نیز در این پژوهش بررسی شده است. اما بخش اصلی و عمده پروژه بررسی پارامترهای مختلف انفجار و عوارض مربوط به آن می باشد. این عوارض به ترتیب شامل: خردشدگی، شکستگی های نامطلوب، پرتاب سنگ، لرزش زمین و انفجار هواست. عوامل ایجاد آنها، بدنه اصلی این پروژه را تشکیل می دهد.

در انتها نیز نتیجه گیریها و پیشنهادات مربوط به چگونگی استفاده از مواد منفجره و راههای کاهش عوارض سوء ناشی از انفجار ارائه گردیده است.

 

 

مقدمه

شرکت ملی مس ایران عهده دار امر اکتشاف و استخراج معادن مس ایران و تولید محصولات حاصل از سنگ معدن و فلز مس است. درحال حاضر عمده ترین تولیدکننده مس در ایران مجتمع مس سرچشمه ‌ایران می‌باشد. این مجتمع از بخش های زیر تشکیل شده‌است:

  1. معدن مس سرچشمه
  2. کارخانه تغلیظ
  3. کارخانه ذوب
  4. پالایشگاه
  5. کارخانجات ریخته گری پیوسته و نیمه پیوسته

الف- سنگ سولفیدی

ب- کنسانتره مس و مولبیدن

ج- مس بلیسترود

د- مس کاتد

هـ- اسلب، بیلت و مفتول

 

متن کامل پروژه پیوست شده است.

1394/11/03

یکشنبه, 04 بهمن 1394 ساعت 23:13

گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

گزارشی از واحد تغلیظ مجتمع مس سرچشمه

 

تهیه کننده : مرتضی میمندی

 

 

چکیده:

معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین ذخایر شناخته شده مس پرفیری در جهان می باشد که در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله 50 کیلومتری جنوب رفسنجان واقع شده است. بر طبق آمار موجود ذخیره آن با عیار 0.8 درصد (تا1%)مس به میزان 1200 میلیون تن می باشد و روزانه به طور متوسط حدود 44000 تن سنگ معدن وارد کارخانه ي پر عیار کنی می شود . در این مجتمع پس از استخراج سنگ معدن آن را خرد و نرم کرده و طی فرآیند فلوتاسیون جداسازی کانی های مس دار از گانگ (باطله) صورت می گیرد. پس از این مرحله ،جداسازی مولیبدن نیز طی فرآیند فلوتاسیون دیگری انجام می شود. کنسانتره ي مس فیلتر و خشک شده و سپس مراحل ذوب و پالایش روی آن انجام می شود و در نهایت مس کاتد با عیار 99.999 درصد به مفتول، اسلب و بیلت تبدیل می شود.

در فصل اول گزارش کارآموزی ذیل سعی شده است قسمت های مختلف کار خانه تغلیظ  که شامل  سنگ شکنی ، کارخانه تغلیظ قدیم ، کارخانه تغلیظ طرح توسعه ، عملیات فیلتراسیون و واحد ها و کارخانه های وابسته به تغلیظ سرچشمه  است بصورت خلاصه ارایه گردد. کارخانه تغلیظ نقش بسیار مهمی در میزان تولیدات این مجتمع دارد ،  مراحل مختلف پر عیار کردن خاک مس در کارخانه تغلیظ(محل کار آموزی) در ادامه فصل اول مورد بررسی قرار گرفته است. در فصل بعدی هم شرح کارهای انجام شده در دوره کارآموزی که در واحد متالورژی، امور تغلیظ سپری شد، آورده شده است .

 

 

 

فرایند تولید مس در مجتمع مس سرچشمه

مقدمه :

معدن مس سرچشمه یکی از بزرگترین ذخایر شناخته شده مس پرفیری در جهان می باشد که در 160 کیلومتری جنوب غربی کرمان و در فاصله 50 کیلومتری جنوب رفسنجان واقع شده است.بر طبق آمار موجود ذخیره آن با عیار 0.8 درصد (تا1%)مس به میزان 1200 میلیون تن می باشد وروزانه به طور متوسط حدود 40000 تن سنگ معدن وارد کارخانه ی پر عیار کنی می شود .در این مجتمع پس از استخراج سنگ معدن آن را خرد و نرم کرده و طی فرایند فلوتاسیون جداسازی کانی های مس دار از گانگ (باطله)صورت می گیرد.پس از این مرحله ،جداسازی مولیبدن نیز طی فرایند فلوتاسیون دیگری انجام می شود.کنسانتره ی مس فیلتر و خشک شده وسپس مراحل ذوب و پالایش روی آن انجام می شود و در نهایت مس کاتد با عیار 99.999درصد به مفتول،اسلب و بیلت تبدیل می شود.

 

 

دوستان عزیز میتوانند فایل PDF گزارش آقای میمندی را از لینک زیر دریافت کنند.

1394/10/30

سه شنبه, 08 دی 1394 ساعت 01:59

بازدید از مس سرچشمه

 

در مورخ 15/09/1394 بالاخره بعد از گذشت چند ترم متوالی مسئولین اجازه بازدید به ما هم دادند و رفتیم ســـــرچــــشـــــمه را دیدیم و دستشان درد نکند تـمـام هماهنگی ها به نحـو احـسـن انجام شده بود. در کـل بـازدیـد خـوبـی بـود و مـا نـیـازمـنـد چـنـیـن بازدیدهایی هستیم. و در انتها ممنونیم از همه کسانی که تلاش کردند ما دروس تئوری را به صورت عینی مشاهده کنیم.

صفحه4 از4